A dalok mögött (2.)

2023.06.20
A dalok mögött történések, a történések mögött pedig lelki mozdulatok állnak. Ezúttal a Szeléné zenekar második albumának dalairól írok.

Rögtön a címadó dal: "MÁSHOGY". Ezzel a szóval, a mögötte lévő jelentéstartalommal könnyen tudtam azonosulni annak idején, lázadó fiatalként, de azzal is, amit ez a Balogh Kati (férjezett nevén Csiszár Katalin) által írt dalszöveg üzent: a hívő ember már mindent másképp lát. A vágyat énekeltük meg benne: milyen jó lenne Isten szemével ránézni a dolgokra és igazán látni! Gombos Évával énekeltük duóban, és Garaguly Patrícia illetve Borzsák András súgta-búgta hozzá a vokált. Akkoriban nagyon büszke voltam azokra a tényleg különleges akkordokra, amikből felépítettem ennek a dalnak a zenei világát - nagyon tudtam örülni neki, hogy mennyire nem kommersz. Ebből adódóan viszont nem ez az a dal sajnos, amit mindenki dúdol, amire mindenki emlékszik. 

Ennek ellentétpárja "TŰZ" című dalunk, amit még a 2018-as szóló koncertemen is mindenki teli torokkal és lelkesen énekelt. Nagyon lelkesítő volt eljátszani és hallgatni is: tényleg tűz volt benne! Nagyon érdekesre sikerült ennek a felvétele. Már nagyon kifutottunk az időből, ami a dalok felvételére rendelkezésre állt, így aztán sürgettem kissé idegesen a felvétel folyamatát. Ezt a gyönyörű hangú Horváth Annamari (férjezett neve: Bertalan Annamária) sínylette meg: amikor már harmadszor kellett újravenni az első versszakot, mert belehallatszott a lélegzetvétele, türelmetlenül odaszóltam, mire ő érthető módon elsírta magát. Azonban fel kellett venni, és ő sírós hangon próbálta újra - és furcsa módon ettől lett jó, Igen különleges hangvétele ennek.

Többször dolgoztunk fel bibliai zsoltárokat, ilyen volt az "ÁRNYÉKODBAN" című dalunk is. Emlékszem, sokat tanultam a felvételén arról, hogy kell jól formálni a szavakat, helyes prozódiával énekelni. A hangszeres felvétele közben, poénból Kálmán Gergő elkezdte ütni a ritmust egy ott talált pergődobon. Nem tudta, de felvettük. Így aztán bekerült a végső verzióba. Sokat adott hozzá ennek a dalnak a játékosságához ez a tipikus kis "Szelénés" epizód. Olyan boldog hittel tudtam énekelni, hogy bárhogy támad a gonosz, Istenhez mindig odamenekülhetek! A Zsoltárok olvasása Igen gyakran átfűtött, és az első hit tüzével igyekeztem ezeket dalba foglalni, amint ezt is.

Ezen az albumon található egyik emblematikus énekünk "A HALÁLHOZ KÖZEL", melynek keletkezése és felvétel és különleges volt! Dobosunk Kunfalvi István édesanyja, Hilda néni, írt egyszer egy levelet arról, hogy nagy betegségében, az erdőben avaron feküdve, hogyan tudta elfogadni közelgő halálát élő hittel. Ez a levél és a benne lévő hit mélyen megrázott és megindított, és szinte az ő szavaiból, elkészült ez a dalunk. Még ő is hallhatta többször... A koncerteken mindig furulya szóló színesítette, így terveztük a kazettán is, fel is vettük Jó András kiváló előadásában. Csakhogy ez a felvétel valahogy megsemmisült, András pedig már külföldön járt, nem tudta újra feljátszani. Éppen bejött a stúdióba az akkori Brillantin Brigád nevű zenekar szaxofonosa, Dudi, akit megkértünk, fújjon fel rá valamit. A kazetta egyik fénypontja lett ez a szaxofon szóló, még jobban kifejezte ennek a dalnak az erejét, szépségét.

Még talán két nagyon népszerűvé vált Szeléné-dalt emelnék ki, melyek először ezen a hanghordozón jelentek meg: a "60. DAL" illetve a Kovács Attila "ISTEN" című megzenésített verse (vagy másik címén: "AHOGY KIESTEM"). Mindkét dalnak sokféle feldolgozása elérhető már ezen a honlapon is a Zenehallgatás menüpontban. Ez a két énekünk nagyon jellegzetes zenei világgal bír, a szövegük pedig szinte mindent összefoglal, ami az Istennel való kapcsolatunkat akkoriban meghatározta. (Külön blogbejegyzésben szeretnék majd írni 60 dalról is, es Kovács Attila verseiről is.)

Sokat tudnék még mesélni ennek a hanganyagnak is apró részleteiről, a többi dalról, mennyi lelki felismerés, érzés, gondolat alakította ezeket, mennyi érdekesség vette körül ezeknek a felvételét... Ahogyan korábban írtam, sajnos nem sikerült jól ennek a hanganyagnak megkeverése, kevés időnk volt rá, és zenei tudásunk is még csak elég kezdetleges volt - de akkor ennyire futotta.

 Azóta ennek az albumnak is néhány dalát próbáltam újra feldolgozni (Tűz; Szomjazom; Barabbás; Szürke napok; A halálhoz közel; Árnyékodban; Isten (Ahogy kiestem); Máshogy), és persze a 60. dal tobb változata (az Emlékek, érdekességek menüpontban ott található az összes fellelhető változata)- de nem tudják visszaadni azt, amit annak idején a Szeléné hangzás és a mögötte lévő közösség lelkisége jelentett... (Az eredeti album néhány dala már meghallgatható a Zenehallgatás menüpontban.)

© 2019 Szeléné Műhely
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el